rano czy wieczorem aquafoto:
Kobieta zdjęcie utworzone przez wayhomestudio - pl.freepik.com

Każda pora dnia jest dobra, ale w zależności od oczekiwanych efektów badania wykazały, że osoby, które chcą m.in. pozbyć się zbędnych kilogramów, nabrać masy mięśniowej czy poprawić wytrzymałość organizmu, powinny ćwiczyć w konkretnych godzinach, by trening przyniósł lepsze efekty. Oczywiście najważniejsze w tym wszystkim jest regularność.

W krótkim tekście skupimy się na ćwiczeniach porannych, ponieważ to właśnie ta pora dnia jest idealna do ćwiczeń dla osób, które myślą o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów. Tak, właśnie — badania pokazują, że najlepszą porą na ćwiczenia dla osób odchudzających się jest poranek. Rano metabolizm jest dość mocno pobudzony, dzięki czemu chroni organizm przed magazynowaniem zbędnego tłuszczyku i stymuluje go do szybszego spalania kalorii. W związku z tym ćwicząc rano, jeszcze bardziej pobudza się metabolizm, który działa na „turbodoładowaniu".

W efekcie proces przemiany materii zostaje znacznie przyspieszony nie tylko w trakcie treningu, lecz także na kilka dobrych godzin po zakończeniu wysiłku, co pozwala na spalenie większej ilości kalorii w ciągu dnia. Ponadto w trakcie ćwiczeń zostają uwolnione endorfiny, które pobudzają bardziej niż filiżanka kawy i poprawiają nastrój. 

Jak rano to na czczo czy po śniadaniu?
Jednak w przypadku porannych treningów pojawia się pytanie: ćwiczyć na czczo, czy po śniadaniu? Badania opublikowane w "International Journal of Sports Medicine" wykazały, że osoby, które trenują na czczo, spalają więcej tkanki tłuszczowej niż te, które zjedzą przed treningiem lekki posiłek. Wszystko dlatego, że w nocy organizm zużył już rezerwy energetyczne w postaci glikogenu i ćwicząc z samego rana, od samego początku zaczyna spalać tłuszcze.

Ważne!
Oczywiście określenie "rano" dla każdego znaczy co innego, dlatego w zalezności od swjego trybu życia, oczekiwań od ćwiczeń czy też innych zmiennych należy samodzielnie wybrać najlepszy sposób na poranne ćwiczenia. Z całą pewnością z treningu na czczo powinny zrezygnować osoby chorujące na cukrzycę oraz stosujące kuracje odchudzające. Niskokaloryczne diety nie zawsze są w stanie w pełni zregenerować mięśnie, a kolejne ćwiczenia na pusty żołądek mogą ten problem jeszcze bardziej nasilić. Należy również pamiętać o następujących rzeczach:
- Długość, a także intensywność ćwiczeń na czczo jest uzależniona od możliwości i doświadczenia treningowego. Optymalnie trening nie powinien zajmować więcej niż około godzinę.
- Pamiętaj o spożyciu odpowiedniej kolacji dnia poprzedniego. Najlepiej bogatą w węglowodany i białko.
- Jeżeli zdecydowałeś się na trening bez posiłku, pamiętaj o dostarczeniu po wykonanej aktywności pełnowartościowego śniadania, bogatego w białko i węglowodany. Optymalnym okresem będzie spożycie posiłku na około 30 – 60 minut po zakończonej sesji treningowej.
- Ćwiczenie na czczo nie jest konieczne do utraty masy ciała. Jeżeli Twój harmonogram dnia pozwala Ci jedynie ćwiczyć rano i zwyczajnie nie jesteś głodny, bądź masz mdłości po posiłku na treningu, to możesz spróbować ćwiczeń na czczo. Natomiast gdy możesz rano zjeść śniadanie albo podczas wykonywania aktywności niepoprzedzonej śniadaniem czujesz zawroty głowy, większe zmęczenie - to warto włączyć lekkostrawny posiłek przed treningiem.
- Jeżeli planujemy trenować rano po pierwszym posiłku, to nie powinien on znacząco obciążać przewodu pokarmowego, śniadanie musi być łatwostrawne.

Jesli chcesz zapisać się na zajęcia AquaFitness - kliknij i poznaj zasady jak to zrobić :)