Etykieta narciarza i snowboardzisty

etykieta narciarza zasady na stokuChcąc miło, przyjemnie i w pełni wykorzystać czas na stoku, ważne jest, aby przestrzegać kilku zasad, które mogą uchronić Cię przed niechcianym wypadkiem dyskwalifikującym z dalszej zabawy, jak również przestrzeganie ich będzie dobrze świadczyć o Tobie. 

 

 

 

 1. Każdy narciarz lub snowboardzista przede wszystkim musi zachowywać się na stoku tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla pozostałych.
 2. Powinien poruszać się z kontrolowaną prędkością oraz w sposób dostosowany do swoich możliwości, umiejętności, a także panujących warunków i zagęszczenia na stoku.
 3. Narciarz zjeżdżający z góry musi obrać taki kierunek jazdy, aby nie wjechać w osobę znajdującą się przed nim, a tym samym nie spowodować wypadku na stoku.
 4. Wyprzedzając innego narciarza lub snowboardzistę, należy wykonać to tak, aby pozostawić wystarczająco dużo miejsca na swobodną kontynuację jazdy.
 5. Przemieszczając się po stoku lub startując po zatrzymaniu, należy bezwzględnie obserwować górę oraz dół stoku tak, aby włączając się do ruchu nie spowodować kolizji.
 6. Należy unikać nagłego zatrzymywania się w miejscach ciasnych, z ograniczoną widocznością. Po wpadnięciu bądź wywrotce w takim miejscu narciarz powinien jak najszybciej wydostać się z tego miejsca.
 7. Zarówno wchodząc, jak i schodząc w dół stoku, należy bezwzględnie trzymać się jego bocznej strony tak, aby w jak najmniejszym stopniu nachodzić na trasę zjazdową.
 8. Należy bezwzględnie przestrzegać wszystkich znaków znajdujących się na stoku, a także komunikatów przekazywanych przez obsługę.
 9. W przypadku zderzenia z innym narciarzem lub bycia świadkiem wypadku, każdy zobowiązany jest do udzielenia i wezwania pomocy.
 10. Podobnie jak w każdej innej części środowiska, nie wolno śmiecić ani na stoku, ani w trakcie wjeżdżania wyciągiem. 
 11. Czekając w kolejce na wyciąg, wpinając narty, bądź poprawiając jednocześnie elementy sprzętu, należy stanąć z boku tak, aby nie blokować przejazdu pozostałym narciarzom, a tym samym nie spowalniać ruchu i przepływu wyciągu.
 12. Maszerując ze sprzętem (narty, deska, kije), należy trzymać je blisko ciała tak, aby nie uszkodzić otaczających ludzi.
 13. W sytuacji wypadnięcia w trakcie wjazdu np. na wyciągu orczykowym należy jak najszybciej zejść z linii wjazdu osób znajdujących się za sobą.